9 września wspólnota sióstr Terezjanek wraz z parafią Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Torunia udała się na beatyfikację rodziny Ulmów. Naszą podróż zaczęliśmy o 5.00. Pierwszym przystankiem był Niepokalanów i Msza Święta w kaplicy św. Maksymiliana. We mszy św. wraz z nami uczestniczyły pary małżeńskie, które przyjechały na rekolekcje, by zaradzić kryzysom małżeńskim i umocnić swoje relacje. Homilię wygłosił znany rekolekcjonista o. prof. Ignacy Kosmana OFMConv. Odwiedziliśmy również kaplicę adoracji i dalej wyruszyliśmy w drogę.
Naszym celem był Przemyśl i opactwo Sióstr Benedyktynek. Siostra zewnętrzna powitała nas z wielką radością i smacznym obiadem. Całą grupą zwiedziliśmy katedrę przemyską. Ksiądz proboszcz opowiedział historię katedry i jej murów. Zadziwiły nas podziemia katedry w których są katakumby wraz z trumnami biskupów i wielu innych zmarłych. Jest też miejsce i dla świętych miejscowych z przemyskiej diecezji oraz relikwiarze świętych Kościoła. Najbardziej zachwyciły nas relikwie św. Walentego, w którym znajduje się jego czaszka.
W niedzielę rano wyruszyliśmy na miejsce beatyfikacji do wioski Markowa. Tego dnia na uroczystość miało przyjechać ponad 500 autokarów i 32000 wiernych. Idąc na miejsce beatyfikacji mijaliśmy różne domy, niektóre pewnie pamiętały jeszcze rodzinę Ulmów. Patrząc na lasek, pola, górki, myślało się o wydarzeniach z drugiej wojny światowej. Na końcu naszej drogi stał kościół św. Doroty, do którego przychodziła się modlić cała rodzina Ulmów, a teraz znajdują się już ich relikwie.
Plac beatyfikacji wypełniony był setkami ludzi. Wszędzie panowała atmosfera modlitwy i zadumy. Młodzież przedstawiła historię rodziny Ulmów, brzmiały pieśni ułożone na tę okazję.
O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, na którą przybyło ok. 80 biskupów i ponad 1000 kapłanów. Na uroczystościach obecny był prezydent Polski wraz z małżonką oraz inni przedstawiciele władzy. Pan Prezydent ofiarował relikwiarz w którym były niesione relikwie błogosławionych.
Momentem, na który wszyscy czekali był sam obrzęd ogłoszenia nowych polskich błogosławionych. Po przedstawieniu biografii został odczytany list apostolski Papieża Franciszka i odsłonięto obraz nowych błogosławionych. I w tym momencie było widać jak tysiące ludzi wycierało łzy. To było naprawdę wzruszające doświadczenie, poruszające niejedno serce.
Na koniec Mszy świętej została przeprowadzona transmisja on-line z papieżem Franciszkiem. Na zakończenie głos zabrał Prezydenta Polski Andrzej Duda.
Zbudowani i odnowieni na duchu wróciliśmy do domu. Beatyfikacja Ulmów ma wielkie znaczenie i symbolikę. Warto głębiej poznać życie, męczeństwo i przesłanie tej ofiary dla współczesnego świata. Niech nowi błogosławieni nam w tym pomagają.
s. Elżbieta Puchalska CST